2010 - Nevydaný zin - Šahy

 

rikArdo: Tak nazdar lásočník môj jediný, zobral som si ťa na mušku, môžme začať? dúfam že nemáš strach:D

Wrbo: Strach veru nemám, predchvíľou som sa bol vysrať a tak teraz s čistym svedomím možeš pustiť sprchu dufam že zaujímavých otázokJ

rikArdo: Život je náhoda, ja som tiež po akurát:D haha ale poďme na otázky...Na začiatok prezraď ako dlho ste na svete ako kapela, kolko ste splodili nahrávok, kde to všetko môžu ľudia nájsť a hlavne prečo práve "Na Smiech"?:)

Wrbo: No formovali sme sa už od 2003, to boli tie ranne časy, ked sme mali všetci plnu hlavu plánov ideálov, no akosi chybali prostriedky. A tak sa stála zostava skomletizovala v polke roku 2004... Celú históriu nájdeš na našej domovskej stránke. Keby som ju mal zhrnúť do jednej vety tak tá by znela : "Kristus sa narodil roku 0, Na Smiech hrá od roku 2003 - to nemôže byť náhoda :)". Ku tvorbe by som povedal len toľko - máme niekoľko demosnímkov, live nahrávky, sme na rôznych výberoch... No práve teraz pracujeme na debutovom CD, tak hadam do konca prázdnin bude von. A prečo práve Na Smiech? Pozri sa na nás :D

rikArdo: Podla mňa vám to sekne, ty meníš učesy častejšie jak Beckham:D Takže personálne zmeny sa nekonali? stále si to brázdite do tejto známej trojky?

Wrbo: Nie nie, mali sme pred Jožom asi 2 bubeníkov,ale tí nestíhali (alebo sa im to nepáčilo :D)... Taktiež mali sme aj druheho gitaristu, no posledných 6 rokov hrame my traja ako tvrdé jadro, ktoremu sa hadam personalne zmeny vyhnú :)

rikArdo: Ja si tiež neviem predstaviť už dačo iné ako túto muškatiersku trojku..Ako často koncertujete? Na ktorý koncert spomínaš s velkým úsmevom a na ktorý by si najradšej zabudol? Okrem toho, ktorý som organizoval ja, ten sa neráta!:D

Wrbo: Takto som nad tym nerozmýšlal ešte. Neviem, skoro každý koncert má niečo do seba... samozrejme boli aj uplne napiču, kde nás nikto nepočúval, a zasa naopak. Ale asi jediný na ktorý si spomínam s kurva úsmevom bol koncert v Čučme v 2006. Kde sme odohrali 3 piesne a došli asi 4 policajne autá a koncert bol zrušený :D. Si pamätám, Punkreas mal hrať po nás, no ked videli tych policajtov so psami, brokovnicami a nepriestrelnymi vestami, povedali len : nestojíme o problemy, a otočili sa :D To bol paradny deň ! :D

rikArdo: Fúha, u nás keď ste boli tak tí policajti boli o niečo zhovievavejší, dokonca ani hafanov tam nemali:D Kto sa v kapele stará o texty a kto o hudbu? Alebo je to všetko spoločná práca?

Wrbo: No texty su výlučne moja záležitost, síce mame cca 3 ktoré napísal Jožo, ale ostatok ja. Na tom si dosť zakladám, neviem si predstaviť, že by som mal s plnym nasadením  "spievať" text, ktorý nieje moja výpoveď - moje myšlienky... Muzika je tiež skoro moja záležitosť, no aj Vajco sa pochlapil a zložil pár dobrych melodii :). Ale zasa na druhú stranu, ked to už zhudobnujeme , každý z nás si tam dá niečo zo seba...

rikArdo: Musím podotknúť že texty sa mi rátajú:)..Aké kapely ťa inšpirujú? Máte dáké tajné vzory alebo si hráte čisto len svoj rok en ról?

Wrbo: No neviem či by som to nazval inšpiráciou, no samozrejme keby nebolo par kapiel tak by sme tu ani neboli... ale žeby som mal nejake vzory, alebo cela naša kapela, tak to skutočne neviem...

rikArdo: Máte aj dáké vedlajšie projekty? Či už ty, Vajco, alebo Jozef? Ak áno môžeš ich trocha priblížiť nech sme všetci v obraze.

Wrbo: No tak projektov bolo dosť, niektore dokonca pretrvávajú doteraz. Vajco hrá ešte v In Beetwen Days (neo punk) a spolu s Jožom majú HC/metal kapelu PSEUDOSAPIENS. Moj vedľajší projekt posledný rok spí, ale hádam sa to ešte dá dokopy, bola by škoda :) 

rikArdo: Hm ja som sa bavil s kamošom či by zvládal dve kapely a že aj hej ale ked hrá v jednej tak do nej dáva všetko a proste mať ešte dákú popritom by už nebolo vraj ono, akože rozdeliť srdce pre obe chápeš:).. Aké spolky okrem vás ešte pôsobia vo vašom meste? Sú tam kluby na hranie? Alebo len jeden diskoklub ako u nás?

Wrbo: no to si povedal pekne, a na druhej strane, ja by som na to nemal čas už ani... Čo sa tyka kapiel, tak ako som povedal In Beetwen days, Pseudosapiens... a prednedávnom začala hrať nová krv Merdier... No okrem nich je to tu mŕtve. Koncerty od 2008 sa tu neriešia, jednak nieje miesto, a jednak nieje pre koho. Síce začiatkom augusta plánujeme robiť benefičny koncert pre Revúcky útulok, ale je to zatial vo hviezdach či nam to vôbec povolia... Vieš, ono mesto moc nepodporuje muziku...

rikArdo: Nepodporuje muziku, no nemenované obchodné siete tam rastú isto ako huby po daždi, alebo je tam mŕtvo doslova? hah..Čo tebe osobne dáva hudba? Či už keď ju počúvaš alebo keď stojíš priamo na pódiu s gitarou v ruke?

Wrbo: Čo ti ja viem, je to diametralny rozdiel keď sa pozriem na ine mestá... Niečo tu chýba, nejaka iniciatíva... Mne čo dáva muzika? kámo VŠETKO, hlavne emocie... bez muziky si to neviem predstaviť. No aj ked v poslednom čase, na Slovensku čo sa tyka mladých kapiel nieje to moc pestre, ked sa aj sám pozrieš na Čechy - tak sú o niečom inom... My sme stále ten zaostalý národ a nie a nie sa z tych sračiek vyhrabať. Ludia nemyslia na nič ine ako na seba, toto je obraz dnešnych kultúr/subkultúr na Slovensku

rikArdo: Keď sme pri tom, myslíš že je dačo také ako "scéna"? Keď áno ako vidíš to naše UG? Myslím pravdaže na Slovensku. je otvorená všetkému? Je ako jedna velká rodina? Alebo banda elitárov zavretá za dverami s nápisom "uzavretá spoločnosť"?

Wrbo: Ta tvoja posledna veta úplne vystihuje to čo si myslím... Vieš, možno si niekto povie, že som kokot z dediny čo ja o tom viem ked v RA slovíčko scena znamena flaška chlastu a podobne... Každý pičuje na každeho - henten húli, henten pije, henten je mäso, henten počúva mäkke sračky a naopak. Všetci sa chováme ako banda fašistov, kde su tie reči o slobode, ktorú každý tak rád spomína ? Huba plna nezmyselných utopistickych rečí o tom ako by mohla fungovať "scéna", no ked niekto na niekoho ukáže prstom a povie mu čo si myslí, hned je to kokot, lebo on čo o tom vie, rieši pank 2 roky aj s topankami a nemá žiadne triko s radikalnou kapelou... Rozumieš, a nedeje sa to len v punku, ale uplne všade, aj medzi obyčajnymi ľudmi... Sme na seba ako psi, bez príčiny... Rodina z nás nikdy nebude, pokial budú v "našich" radoch intrigy, elitárstvo a faloš... Je mi z toho na grcanie, ale čo ja viem o scene, mam 22 rokov len ha-ha

rikArdo: Pekne vystihnuté..Prezraď aké kapelky teraz môže človek nájsť či už v tvojom prehrávači alebo v kompe? Na čom frčíš momentálne a ktoré kapely sa ti tak vryli do srdca že tam majú navždy svoje miesto?

Wrbo: Tak momentálne ujíždím na Lues de Funes a Vintaer :D. Inak riešim len SK a CZ scenu, v poslednom čase stare HC/punk kapely... a čo sa tyka aj kapely, tak spoločne sa zhodneme na Kritickej Situaci, Toy Pistols a Balaclave... :) No každý z nás počúva uplne niečo iné ja som skor na HC/punk a crust, Vajco na melo punk a Jožo metal :)

rikArdo: To je fajn že nie ste všetci v kapele vegan sXe:D nič ovšem proti takýmto spolkom!!! niektoré takéto kapely by som fakt za nič nedal heh..Priblíž trocha ako si sa dostal k niečomu takému ako je PANK? Prečo práve toto a nie hento?:)

Wrbo: Klasicky, najskor mainstreamove kapely ako Toten Hosen, Die arzte (pozeraval som Vivu :D ), potom slovenske najznamejšie pankové "legendy" a ked som prišiel na to, že ich postoje-texty nič nedávajú hľadal som ďalej. Bude to znieť ako klišé, ale pozerať sa na ich nasadenie, počúvať ich krásne slová a pritom vedieť, že ich reálny život je niekde inde... neviem, možno som aj ja jeden z tych, ktorymi pohrdam za moje postoje, ale o tomto skutočne pank pre mna nieje, jedno kazať, druhe konať... Ale naspäť ku tvojej otázke : formovalo ma všetko s čím som prišiel do styku...

rikArdo: Takže to nebolo ako u mňa Grín Dej čoo:D Čo robíš keď práve nehráš/netvoríš a nedávaš autogramy chtivým fanušíčkam? Máte aj dáké iné aktivity okrem kapely?

Wrbo: jasne ako každy normalny človek, masturbacia, pičovanie, sťahovanie porna... :D. ale nie:D. Ja s Jožom robíme, Vajco je na výške... Nič konkretne sa nedeje, venujeme sa priateľkam, sem tam vybehneme na koncert... neviem, nieje to nič take netradične čo by ťa mohlo zaujímať :D.

rikArdo: Chcel som nahliadnuť až do tvojej postele ale tak záver si každý spraví sám:D Myslel som že to bude zákulisná kačica ale na začiatku si už spomenul že chystáte dačo nové, priblížiš alebo to necháš tak akože prekvapko pre každého?:)

Wrbo: No konečne sa hadam budeme môcť pochlapiť dobrym zvukom :) CD by malo podla všetkeho obsahovať 13 piesní, z toho polka nových a polka starých, ktoré nam bolo lúto nechať v nekvalitnom zvuku. Pracovný názov je zatial "Zákon Dogmy", celkom sa na to teším, ale ešte nás čaka nejaká tá práca. Inak ešte taka mala zaujímavosť: Rozmýšlali sme o cene tohoto "produktu" a nejako sme sa dohodli na 2eurách, z toho polka pojde na revúcky útulok pre zvieratá... Pretože sme radi, že niekto v tomto zabudnutom meste ešte niečo robí, a to z vlastneho vrecka a na princípe solidarity ostatných :)

rikArdo: Ak mám povedať pravdu, na ten zvuk sa teším aj ja;) a celkovo na celý výsledok vašej snahy..Ja ti ďakujem za čas a ochotu a dúfam že sa vidíme čo najskôr! Ku koncu môžeš poposielať do zadku každého koho len chceš a pozdraviť aj pápeža:) Ešte raz dík!

Wrbo: Díky za spríjemnenie mojho temneho dňa :) Pozdravujem Ježiša, on už vie prečo :D

(rikArdo 30.6.10)

 

Späť!

 

 

2009 - Nevydaný zin- Košice

 

V: Tak v prvom rade, predstavujeme kapelu Na smiech, hrajete hardcore punk. Aka je vasa momentalna zostava a ako dlho ste na scene?

W: No momentálna zostava je od roku 2004 teda : Ja - gitara - spev, Vajco - basa, Jožo - bicie. Inak "hrame" od roku 2003.  Nikdy sme nejako extrémne nemenili zloženie, akurat sme mali druhého gitaristu, ale to bol omyl :D. 

V: Od roku 2003 ste vydali jedno splitko s kapelkou Pivnica a dve demá, nahrávali ste v štúdiu alebo ste hrali v typickom garážovom prostredí? Keď už sme pri tých CD, chystáte niečo nové?

W: No aby som ťa poopravil nahrali sme ešte 2 promo nahrávky s pár piesňami :). Na štúdio zatial neboli peniaze, kedže bývame v takzvanej hladovej doline tak jednoducho nato nemame. Väčšinou sme to riešili cez počítač alebo minidisk (preto to má aj taký zvuk :D). Momentálne sme nahrali pár piesní z koncertu, no ešte som to sám nepočul tak neviem či to vôbec dáme vonka. Inak plánovali me na tento rok už konečne vydať niečo počúvateľné. No zatial je to len vo fáze riešenia.

V: V piesni panksnodet kydáte na tz. alkopunkov resp. pseudo punkov, pochvál sa, chodia aj takí na váš koncert? :)) Ako často mávate koncerty a aký bol váš najlepší koncert ? Dosiahla kapela už aj nejaké úspechy, možnosť zahrať si s "velikánmi" ?

W: hm, v piesni panksnotdet hlavne poukazujeme na arogantne správanie jedincov v scéne, nie len alkohol je problemom, skor neuvedomelé správanie. Ja osobne si rád niekedy vypijem :) niesme sXe ani nič podobne. No späť ku otázke, taký ľudia sa nájdu všade, a vôbec sa nemusia skrývať len za pankové hnutie...

S koncertmy je to posledny rok pestré, začo ďakujeme nemálo ľuďom, ktorí majú chuť robiť akcie podobného druhu, lebo na vlastnej koži vieme, že je to čoraz ťažšie. Čo sa týka úspechov, na toto ti odpovedať neviem sorry :D. A velikáni su pre nás jednoznačne naši kamoši a spriaznene kapely. Nieje nikto z "vyššich" kruhov koho by sme brali za velikána.

V: Ále , veď jasné, že piť niekedy treba :D. Na straight edge som nenarážal. Tvoja odpoveď ma veľmi milo prekvapila, a prekvapilo ma aj to, ako všetko berieš, a som rád že takto v dnešnom svete ešte niekto myslí. Ako som pozeral na stránke, začali ste sa činiť v 2002hom, vtedy si mal 14 rokov pokiaľ som to dobre vypočítal. Ako si to všetko vnímal? Čo boli tvoje priority vtedy, a čo sú teraz? Na vašej stránke sú nahrávky z celého CD na stiahnutie. To, že zarábať na scéne nechcete mi je jasné, sprístupníte však aj nahrávky zo štúdiovky ( keď ju vydáte, v čo pevne verím ) ? Predsa len, stojí to nemalé peniaze a vy budete v strate, ked si každý vaše CD stiahne.

W: Fúúú tak teraz si ty prekvapil mňa :D. Vtedy bolo všetko o inom, aj my sami. Vnímal som to tak ako mi bolo všetko podané, preto aj tie prve piesne su poniektoré šablónovo punkové. My v meste sme nemali starších punx alebo ľudí, ktorí by nás zasvetili, nemali sme k dispozícií takpovediac nič, akurat par distier z ktorych sme sa dozvedali o dianiu v scéne. Tak sme pracovali stým čo sa nám dostalo pod ruky :D. Iné to bolo aj v ľudoch, keď si aj teraz všimneš, staršia generácia sa sprava arogantne voči mladej, tak isto aj v HCpunk scéne je to podobné, ľudia sa rozdeľujú na toho čo je maso-neje, pije-nepije, čo počúva a tak vznikajú konflikty ktoré dojebávajú aj to málo čo ostalo. Ľudia sa menia čo ti poviem.

Čo sa týka predávania/množenia/sťahovania našich nahrávok ja som bol stále zato, že keď niekto chce originál nech si kúpi, keď nechce nech si stiahne. Nenahrávame preto aby sa to kupovalo ale preto aby sa to dostalo medzi ľudí.  Viem že štúdio nieje lacná záležitosť. Ale stále je aj druhá alternatíva, nahrať to DIY pri niekom, kto má kvalitné veci a od štúdia sa to bude líšiť minimálne. Ja neviem možno trepem, ale ja mam takú víziu v hlave :D. Veci sa dajú robiť jednoduchšie aj lacnejšie, nie každý má 300sk (ponovom 10 eur) na CD, ktoré možno ani zato nestojí. Niesme deti zbohatlíkov (aspoň ja nie :D)...

V: Hej no, DIY, ja tiež nebudem tlačiť zin cez mladé letá :D A ako to máte s propagáciou, máte nejaké nášivky, alebo tričká? Spomínal si lokálne distrá, boli to distrá typického masovo-punkového zamerania typu Ramones, Sex Pistols a pod. alebo to boli nejaké undergroundy? Pýtam sa preto, lebo si vravel, že aspoň takto ste sa dostávali ku dianiu v scéne, tak chcem vedieť, čo na vás z toho distra vplývalo. Ja osobne vaše splitko doma mám, no mohol by si mi povedať, koľko kusov približne ste predali? Zaujíma ma to aby som vedel, či ste žiadaní a ako veľmi :) Ja osobne budem rád, keď si môj časák kúpi 50 ľudí, kedže slovenská scéna je už ako si povedal pochabá a malá.

W: Mali sme aj nášivky aj odznaky, no to sa už rozpredalo. Na trička nemame financie a v blízkej dobe asi ani nebudú. V 2001 roku sa nam dostal do rúk A4 katalóg od Hirax records, vtedy to nebolo ešte take masívne ako teraz. Mal tam veľa vecí od zinov po raritnejšie nahrávky ktoré by si teraz ťažko zháňal. Bolo to o niečom inom ako je to teraz, ale ani v súčastnosti mu nemôžem vytknúť nič, je to obchodník, tak predáva čo vie. Na ostatné distrá si nejako už nespomínam lebo už dávno skončili svoju púť.

Čo sa týka predajnosti split CD Na smiech/Pivnica tak o tom skutočne nemám ponatia. Poslali sme jeden kus do jedneho distra nech to množia ale pochybujem, že tam bola nejaká predajnosť. My sme to vyhodili rovno na net a doteraz si to stiahlo okolo 200 ľudí, taká predajnosť by nebola ani keby CD stálo 5 korún. Ja to neodsudzujem, skôr naopak, ja robím to podobne... Samozrejme kúpim si z času na čas kapelu, ktorá ma skutočne oslovila a nepýta zato neviem koľko korún. Je to vec názoru...

V: Okej Wrbo, tuším, že už máme materiálu až až a tak mi neostáva nič iné len diplomaticky ukončiť rozhovor. Tak teda, prajem vela zdaru s kapelou a dúfam, že sa niekedy stretneme ( čo tak koncert v KE? ;) ). A ešte aj veľa osobných úspechov. Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a akonáhle bude číslo vydané, budem Ťa kontaktovať.

W: I ja ďakujem za fakt dobre otázky :) aj tebe veľa zdaru a hlavne chuti robiť to čo robíš a vytrvať v tom... držím palce

(Viktor 2009)

 

Späť!